17:00 - 18:00
DK Folk releases 2016-2017
DA | EN

Program this week

Below you can see a full listing of this week’s live shows.  

Monday

Starts Ends Description
00:00 07:00
Time: 00:00-07:00
Folk i Natten
07:00 10:00
Time: 07:00-10:00
Go' Morn Folk
10:00 18:00
Time: 10:00-18:00
Go' dag Folk
18:00 19:00
Time: 18:00-19:00
World Music Danmark Favorites m. sekretariatsleder for WMD Torben Eik Jacobsen #2
19:00 20:00
Time: 19:00-20:00
Katten i Sækken #44 (Musikmagasin, Juni 2017) Ny dansk folkemusik, interview m. Jarl Jakobsen (Jakobsen & Sjakket) og Tobias Enevoldsen (Turf Rollers
20:00 00:00
Time: 20:00-00:00
GO' Aften Folk

Tuesday

Starts Ends Description
00:00 07:00
Time: 00:00-07:00
Folk i Natten
07:00 10:00
Time: 07:00-10:00
GO Morn Folk
10:00 18:00
Time: 10:00-18:00
Go dag Folk
18:00 19:00
Time: 18:00-19:00
Folk Favorites - Mette Kathrine Jensen, accordionplayer, Jensen&Bugge, Zenobia amo
19:00 20:00
Time: 19:00-20:00
Katten i Sækken #43 Særudgave - Danmarks Rigsspillemænds Festkoncert 16. maj 2017 Reportage fra Danmarks Rigsspilemænds festkoncert og prisoverrækkelsesfest d. 16. maj 2017. Højdepunkter...
20:00 00:00
Time: 20:00-00:00
GO' Aften Folk

Wednesday

Starts Ends Description
00:00 07:00
Time: 00:00-07:00
Folk i Natten
07:00 10:00
Time: 07:00-10:00
Go' Morn Folk
10:00 17:00
Time: 10:00-17:00
Go dag Folk
17:00 18:00
Time: 17:00-18:00
Folk Favorites - Mette Kathrine Jensen, accordionplayer, Jensen&Bugge, Zenobia amo
18:00 19:00
Time: 18:00-19:00
Katten i Sækken #44 (Musikmagasin, Juni 2017) Ny dansk folkemusik, interview m. Jarl Jakobsen (Jakobsen & Sjakket) og Tobias Enevoldsen (Turf Rollers
19:00 20:00
Time: 19:00-20:00
Folk Favorites - violinist Christopher Davis Maack, Kalundborg
20:00 00:00
Time: 20:00-00:00
GO' Aften Folk

Thursday

Starts Ends Description
00:00 07:00
Time: 00:00-07:00
Folk i Natten
07:00 10:00
Time: 07:00-10:00
GO Morn Folk
10:00 17:00
Time: 10:00-17:00
Go dag Folk
17:00 18:00
Time: 17:00-18:00
DK Folk releases 2016-2017    Program is live - click to listen
18:00 19:00
Time: 18:00-19:00
Maskinrummet – små og store indslag om dansk folkemusik
19:00 20:00
Time: 19:00-20:00
Folk Favorites - Theis Langlands (Pianist i Rannok, Svøbsk Kvartet og Habadekuk)
20:00 00:00
Time: 20:00-00:00
GO' Aften Folk

Friday

Starts Ends Description
00:00 07:00
Time: 00:00-07:00
Folk i Natten
07:00 10:00
Time: 07:00-10:00
Go' Morn Folk
10:00 18:00
Time: 10:00-18:00
Go dag Folk
19:00 20:00
Time: 19:00-20:00
Celtic Hour
20:00 00:00
Time: 20:00-00:00
FOLK LIVE

Saturday

Starts Ends Description
00:00 09:00
Time: 00:00-09:00
Folk i Natten
09:00 17:00
Time: 09:00-17:00
GO Weekend Folk
17:00 18:00
Time: 17:00-18:00
Folk Favorites - Anne Grete Andersen, folkemusikentusiast
18:00 20:00
Time: 18:00-20:00
DK folk releases 2016-2017
20:00 00:00
Time: 20:00-00:00
FOLK LIVE

Sunday

Starts Ends Description
00:00 09:00
Time: 00:00-09:00
Folk i Natten
09:00 10:00
Time: 09:00-10:00
Små Folk - børnesange og melodier
10:00 16:00
Time: 10:00-16:00
Go' Weekend Folk
16:00 17:00
Time: 16:00-17:00
Folk Favorites - spillemand og maler Herluf Skjerning Larsen
17:00 18:00
Time: 17:00-18:00
Katten i Sækken #43 Særudgave - Danmarks Rigsspillemænds Festkoncert 16. maj 2017 Reportage fra Danmarks Rigsspilemænds festkoncert og prisoverrækkelsesfest d. 16. maj 2017. Højdepunkter...
18:00 19:00
Time: 18:00-19:00
Folk Favorites - Musiker og sanger Perry Stenbäck
19:00 20:00
Time: 19:00-20:00
Tonesproget - Stine Michel Sanger, guitarist og sangskriver Stine Michel spiller plader og fortæller om de danske sangskrivere og den verden de færdes i (Maj 2017)
20:00 00:00
Time: 20:00-00:00
GO' Aften Folk